TAJEMNICE CERAMIKI - WYPAŁ RAKU WYSTAWA W WIRTUALNEJ GALERII DOMU KULTURY W OLSZÓWCE

W dniach 11.05.2020-11.06.2020 proponujemy czwartą wystawę, w ramach wirtualnej galerii w Domu Kultury w Olszówce

Witamy w wirtualnej galerii. Domu Kultury w Olszówce. W ramach akcji #zostanwdomu z MDK, proponujemy dla Państwa czwartą wystawę w naszej galerii wirtualnej TAJEMNICE CERAMIKI - WYPAŁ RAKU. Od kilku lat w Domu Kultury w Olszówce zajęcia z ceramiki i fusingu prowadzi Anna Guzowska. Są to zajęcia zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Wszystkie prace, które powstają podczas zajęć wypalane są w piecu ceramicznym w Domu Kultury, jednak od jakiegoś czasu instruktorka swoją pracownię prowadzi również w ogrodzie. Tam właśnie wypala swoje prace wykorzystując do tego technikę wypału raku.

A co to takiego? To wypały plenerowe według japońskiej techniki wypału raku z dodanymi elementami raku amerykańskiego i swojego własnego ?. Raku oznacza radość, szczęście i takim właśnie jest ten wypał. W skrócie polega on na wypale ceramiki w specjalnie do tego przystosowanym piecu w tzw. „żywym ogniu”. Rozżarzone prace wyciąga się szczypcami z pieca z około 1000 stopni i poddaje redukcji. Polega to na szybkim włożeniu gorącego przedmiotu np. w trociny. Efektem tego jest spękanie szkliwa i wniknięcie dymu w strukturę gliny, co nadaje ceramice charakterystyczny wygląd. Każda praca jest inna, niepowtarzalna, zrodzona w ogniu.

Kilka słów o instruktorce. Anna Guzowska – ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej uzyskując dyplom w klasie wystawiennictwa. Z zamiłowania ceramik. Uczestnik warsztatów ceramicznych prowadzonych przez artystę Remigiusza Gryta, oraz kursu z zakresu lepienia oraz szkliwienia. Ukończyła również kurs I i II stopnia Ceramika w terapii ręki prowadzony w Warszawie przez Agnieszkę Artych według autorskiego programu Ceramika w terapii ręki – wspomaganie rozwoju manualnego dzieci, I i II stopnia z zakresu fusingu (artystyczne metody topienia szkła) oraz tworzenia witrażu metodą Tiffaniego.

Zapraszamy Państwa do galerii, tam wyjątkowe prace autorstwa Anny Guzowskiej TAJEMNICE CERAMIKI - WYPAŁ RAKU.

11.05. - 10.06.2020

.

DOM KULTURY W OLSZÓWCE

ul. Olszówka 20D, 43-309 Bielsko-Biała