MŁODZIEŻOWE FORUM JĘZYKOWE - RELACJA

4 listopada 2019 r. w Kubiszówce odbyło się Młodzieżowe Forum Językowe realizowanego naszą placówkę w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”

Ponad 220 uczniów z 9 bielskich szkół ponadpodstawowych uczestniczyło tego dnia w wykładach, dyskusjach panelowych oraz interaktywnych zabawach ze słowem. Wydarzenie poprzedził cykl warsztatów językowych dla młodzieży z różnych środowisk oraz dla nauczycieli i animatorów kultury realizowany od czerwca br.
Tematem tegorocznego forum były słowa – nośniki wartości, czyli zagadnienia z zakresu aksjolingwistyki. W wydarzeniu uczestniczyli słynni eksperci językowi: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Aneta Załazińska i prof. Beata Raszewska-Żurek reprezentujące Uniwersytet Jagielloński oraz prof. Marek Bernacki z bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej. Tematem wystąpień była niezwykła moc języka umożliwiających nam wpływanie na otaczającą nas rzeczywistość. Rozważania na temat słów jako nośnika wartości kontynuowane były podczas dyskusji panelowych, podczas których młodzież szukała sposobów przeciwstawiania się hejtowi i mowie nienawiści oraz wykorzystywania języka w celu budowania porozumienia. Forum zakończył występ grupy improwizacyjnej Ad Hoc, która zaangażowała młodzież do kreatywnych zabaw ze słowem.

Projekt „Granice języka – granicami świata” był już czwartą edycją przedsięwzięcia, a zarazem jednym z najważniejszych cyklicznych działań Kubiszówki ukierunkowanych na podnoszenie kompetencji językowych młodzieży. Język ma podstawowe znaczenie w życiu człowieka i ludzkich społeczności. To dzięki nimi formułujemy myśli i przekazujemy je w czasie i przestrzeni. Jest dla nas czymś tak oczywistym, jak powietrze, którym oddychamy. Dlatego często nie doceniamy jego znaczenia, mówimy i piszemy niedbale, nie przestrzegamy reguł gramatycznych, używamy wulgaryzmów, posuwamy się do kłamstwa i manipulacji. Dlaczego częściej niż do budowania porozumienia wykorzystujemy słowo po to, by ranić innych i zwyciężać za wszelką cenę? Jak sprawić, aby w naszym świecie było więcej dobrych słów i idących w ślad za nimi pozytywnych relacji? Tych tematów dotyczą kolejne edycje „Granic języka (…), które są wysoko oceniane zarówno przez bielskich nauczycieli, jak i młodzież chętnie uczestniczącą w przedsięwzięciu.

Partnerem merytorycznym Kubiszówki wspierającym organizację wydarzenia jest Akademia Techniczno-Humanistyczna.

04.11. - 04.11.2019

Puste miejsca - wernisaż wystawy fotografii Kamila Bachmińskiego