S.Bielsko
B&B

MŁODZIEŻOWE FORUM JĘZYKOWE - RELACJA

4 listopada 2019 r. w Kubiszówce odbyło się Młodzieżowe Forum Językowe realizowanego naszą placówkę w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”

Ponad 220 uczniów z 9 bielskich szkół ponadpodstawowych uczestniczyło tego dnia w wykładach, dyskusjach panelowych oraz interaktywnych zabawach ze słowem. Wydarzenie poprzedził cykl warsztatów językowych dla młodzieży z różnych środowisk oraz dla nauczycieli i animatorów kultury realizowany od czerwca br.
Tematem tegorocznego forum były słowa – nośniki wartości, czyli zagadnienia z zakresu aksjolingwistyki. W wydarzeniu uczestniczyli słynni eksperci językowi: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Aneta Załazińska i prof. Beata Raszewska-Żurek reprezentujące Uniwersytet Jagielloński oraz prof. Marek Bernacki z bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej. Tematem wystąpień była niezwykła moc języka umożliwiających nam wpływanie na otaczającą nas rzeczywistość. Rozważania na temat słów jako nośnika wartości kontynuowane były podczas dyskusji panelowych, podczas których młodzież szukała sposobów przeciwstawiania się hejtowi i mowie nienawiści oraz wykorzystywania języka w celu budowania porozumienia. Forum zakończył występ grupy improwizacyjnej Ad Hoc, która zaangażowała młodzież do kreatywnych zabaw ze słowem.

Projekt „Granice języka – granicami świata” był już czwartą edycją przedsięwzięcia, a zarazem jednym z najważniejszych cyklicznych działań Kubiszówki ukierunkowanych na podnoszenie kompetencji językowych młodzieży. Język ma podstawowe znaczenie w życiu człowieka i ludzkich społeczności. To dzięki nimi formułujemy myśli i przekazujemy je w czasie i przestrzeni. Jest dla nas czymś tak oczywistym, jak powietrze, którym oddychamy. Dlatego często nie doceniamy jego znaczenia, mówimy i piszemy niedbale, nie przestrzegamy reguł gramatycznych, używamy wulgaryzmów, posuwamy się do kłamstwa i manipulacji. Dlaczego częściej niż do budowania porozumienia wykorzystujemy słowo po to, by ranić innych i zwyciężać za wszelką cenę? Jak sprawić, aby w naszym świecie było więcej dobrych słów i idących w ślad za nimi pozytywnych relacji? Tych tematów dotyczą kolejne edycje „Granic języka (…), które są wysoko oceniane zarówno przez bielskich nauczycieli, jak i młodzież chętnie uczestniczącą w przedsięwzięciu.

Partnerem merytorycznym Kubiszówki wspierającym organizację wydarzenia jest Akademia Techniczno-Humanistyczna.

04.11.2019

DOM KULTURY IM. WIKTORII KUBISZ

ul. Juliusza Słowackiego 17, 43-300 Bielsko-Biała

Puste miejsca - wernisaż wystawy fotografii Kamila Bachmińskiego

Andrzejkowa Sąsiadówka

30.11.2019
Spotkanie z Mikołajem w Kubiszówce

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Kiermasz Bożonarodzeniowy w DK w Wapienicy.

Dom Kultury w Wapienicy
09.12.2019

V Międzyszkolny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej "SINGALONG Movie themes"

09.12.2019

Kiermasz wyrobów z ceramiki.

10.12.2019

Warsztaty - "Robimy zapachowe mydełka" - OSTATNIE MIEJSCA

11.12.2019

Rodzinne warsztaty ceramiczne

13.12.2019

Zimowy Wieczór Teatralny

13.12.2019

Spotkanie opłatkowe w Świetlicy MDK Biała Północ

Świetlica w Bielsku-Białej - Północ
14.12.2019

Akcja Zima w Hałcnowie!

15.12.2019

Kiermasz Rękodzieła Artystycznego

15.12.2019

Kiermasz Świąteczny w Kamienicy

16.12.2019

Warsztaty kulinarne " PIECZENIE PIERNIKÓW"

19.12.2019

Uroczysta Wieczerza Wigilijna

20.12.2019

Spotkanie Świąteczne w Dziecięcej Grupie Twórczej Pajacyki w Domu Kulturyw Olszówce

20.12.2019

Koncert kolęd i pastorałek.

21.12.2019

V Międzynarodowe Zimowe Spotkania Artystyczne "Świat Bajkowych Cudów"

07.01.2020