GÁBOR ARION KUDÁSZ, ADAM URBÁN I TAMÁS URBÁN

Nareszcie możemy się spotkać w Galerii Fotografii B&B! Serdecznie Was zapraszamy na wystawę pt."Fotografia węgierska".
Wernisaż wystawy odbędzie się 3 lipca 2020 r. (piątek) o godz. 18.00, a wystawa będzie trwać do 31 lipca 2020 r.
Czekamy na Was!

W programie wernisażu spotkanie z autorami, którymi są:

GÁBOR ARION KUDÁSZ

Urodzony w 1978 roku.
Fotograf, profesor Moholy-Nagy University of Art and Design w Budapeszcie.

Prace Ariona charakteryzują się łączeniem elementów fotografii kreacyjnej i dokumentu. Wynika to z silnego przekonania, że motywacja artysty do mówienia prawdy legitymizuje jego działania a manipulacja jest niezbędna aby dotrzeć do prawdy zawartej w obrazie.

Jest zdobywcą wielu nagród i stypendiów. Między innymi nagrodą Balogh Rudolf Hungarian Republic w 2013, Robert Capa Grand Prize w 2015, stypendium Węgierskiej Akademii Nauk w 2018. Arion prowadzi warsztaty, organizuje wystawy i regularnie publikuje książki artystyczne w kolekcjonerskich edycjach.
Jest ojcem trójki dzieci.

Począwszy od 2000 roku Arion bada różne tematy związane z człowiekiem w przestrzeni. Fotografuje krajobrazy związane z przestrzenią miasta, kwestiami środowiskowymi i turyzmem. W 2010 roku po przeżyciu rodzinnej tragedii prace Ariona zaczęły ogniskować się wokół historii prywatnych i pracy pamięci. Od tego czasu zmieniło się jego podejście do fotografii dokumentalnej. Obecnie, w centrum jego praktyki artystycznej znajduje się relacja między człowiekiem a technologią. W swoich pracach bada motywacje jednostek do działań w ramach większych struktur społecznych.

ADAM URBÁN

Fotograf niezależny.

Pracował dla różnych agencji jako fotograf mody, reklamy i fotograf portretowy. Ostatnio pracuje nad seriami dokumentalnymi i fotoreportażowymi.

Wielokrotnie nagradzany m.in. w ramach Hungarian Press Photo w kilku kategoriach. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i w profesjonalnych publikacjach.

Jest członkiem Stowarzyszenia Fotografów Węgierskich i kolektywu artystycznego RANDOM.

W roku 2019 był gościem FotoArtFestivalu.

TAMÁS URBÁN

Urodzony w 1945 roku. Studiował w Szkole dziennikarskiej w MÚOSZ (Krajowe Stowarzyszenie Węgierskich Dziennikarzy).

W roku 1976 był jednym z założycieli Studia Młodych Fotografów. Od 1990 pracował dla magazynu Stern w Hamburgu.

Przez około dwadzieścia lat żył i pracował wśród młodzieży, co dało mu możliwość poznania problemów młodego pokolenia, które nigdy do tej pory nie były pokazane w mediach. Był jednym z niewielu, którzy potrafili pokazać negatywne aspekty reżimu i społeczeństwa, nawet w czasach socjalizmu. W tym okresie stworzył cykl zdjęć poświęcony aborcji, więzieniom i poprawczakom dla młodzieży, scenom zabójstw i wypadków, ratownikom, prostytutkom i ogólnie wszystkim tym, którzy żyją na peryferiach społeczeństwa.

W roku 2019 był gościem FotoArtFestivalu.

Wystawa jest częścią projektu „Współistnienie” czyli polsko-węgierskich spotkań fotograficznych łączący wybitnych węgierskich fotografików z polskimi odbiorcami.

Wystawa współfinansowana ze środków Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

03.07. - 31.07.2020

Wernisaż 3 lipca 2020 r. o godzinie 18.00