Wybierz poniżej swój dom kultury

Hałcnów
Kamienica
Komorowice
Kubiszówka
Lipnik
Mikra
Olszówka
BB.Północ
S.Bielsko
Wapienica
Włókniarz
B&B
Miejski Dom Kultury

MIEJSKI DOM KULTURY NIE ZAMIERZA ZWALNIAĆ

Pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie niemalże we wszystkich aspektach. Żyjemy w określonych ograniczeniach sanitarnych, co nie oznacza, że w mieście nie dzieje się zupełnie nic. Miejski Dom Kultury już jakiś czas temu wznowił działalność i nie zamierza zwalniać.

AKCJA LATO 2020:
Powróciła akcja lato w mieście, która organizowana jest przez jedenaście placówek Miejskiego Domu Kultury, tradycyjnie w formie wakacyjnych warsztatów artystycznych, które trwają rotacyjnie, w poszczególnych filiach, praktycznie od początku lata do połowy sierpnia.

 

- W tym roku, ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem, opracowaliśmy oryginalną formułę warsztatów.  W trosce o bezpieczeństwo uczestników musieliśmy zorganizować mniej liczne, grupy.  We wszystkich warsztatach artystycznych wzięło udział  prawie 600 dzieci – mówi dyrektor MDK, Zbigniew Hendzel. 


Dodatkowo musieliśmy postawić na jeszcze większą niż zwykle pomysłowość i kreatywność. Kadra bardzo dobrze przygotowanych instruktorów zadbała o to, żeby dzieci mogły skorzystać na miejscu z ciekawych, bardzo urozmaiconych zajęć plastycznych, konkursów i zabaw. Kameralność grup pozwalała na nawiązanie wartościowych relacji pomiędzy uczestnikami i bezpieczną integrację, co jest szczególnie ważne w czasie, gdy dzieci i młodzież przez wiele ostatnich miesięcy pozostawała w nietypowej dla nich izolacji od środowiska rówieśniczego. Nudy na pewno nie było, nie ma i nigdy w MDK nie będzie.

 

REMONTY PLACÓWEK MDK:
15 marca decyzją polskiego rządu działalność Miejskich Domów Kultury została zawieszona. W Bielsku-Białej postanowiono nie marnować tego czasu, a wykorzystać go pożytecznie przeprowadzając miedzy innymi niezbędne remonty we wszystkich placówkach. – Postanowiliśmy wykorzystać ten specyficzny czas, w którym dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy nie mogli uczestniczyć w zajęciach kulturalnych i wykorzystano ten czas na przeprowadzenie w poszczególnych filiach różnego typu remontów, służących unowocześnieniu infrastruktury i podniesieniu komfortu jej użytkowania po powrocie do stacjonarnych zajęć – odświeżono wiele pomieszczeń, wzbogacając estetykę i walory funkcjonalne – dodaje Zbigniew Hendzel - Warto zaznaczyć, że dysponując określonymi środkami finansowymi, część prac remontowych – te, które były możliwe do wykonania w okresie zawieszenia działalności stacjonarnej – wykonaliśmy systemem gospodarczym.

 

CO KONKRETNIE ZROBIONO:
W Domu Kultury w Hałcnowie przeprowadzono modernizację kawiarenki artystycznej, w której będą organizowane kameralne koncerty i wystawy lokalnych twórców kultury. Dom Kultury w Kamienicy zyskał długo oczekiwaną nową garderobę dla działających tam zespołów. Zmodernizowano także drugie piętro, wyszczególniając dwie nowe sale, tzw. ćwiczeniówki, dla instrumentalistów. W Domu Kultury w Komorowicach przeprowadzony został gruntowny remont, podczas którego odnowiono parkiety. Została odmalowana sala widowiskowa wraz ze sceną oraz odświeżona przestrzeń dla Dziecięcej Grupy Twórczej. W Domu Kultury w Lipniku również przemalowano salę widowiskową, a w Domu Kultury w Mikuszowicach Krakowskich przeprowadzono modernizację sal zajęciowych i biur. Z kolei w Domu Kultury w Wapienicy i Domu Kultury Włókniarzy malowaniem objęto korytarze oraz odświeżono sale baletowe. W Domu Kultury w Olszówce przemalowano drzwi i ściany w sali, w której odbywają się zajęcia Dziecięcej Grupy Twórczej. Przeprowadzono również renowację dachu.  W Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz trwały prace remontowe wewnątrz budynku – sukcesywnie przemalowywane były poszczególne pomieszczenia i korytarze.

 

DO TEGO WIFI:
Dom Kultury w Hałcnowie jest kolejną z placówek Miejskiego Domu Kultury (po Domu Kultury Włókniarzy, DK im. Wiktorii Kubisz, DK w Mikuszowicach Krakowskich i Olszówce oraz Świetlicy w Bielsku-Białej Północ), w której udało się już zainstalować wifi w ramach realizowanego konsekwentnie długofalowego programu zapewnienia osobom odwiedzającym placówki filialne komfortowego dostępu do Internetu. W nadchodzących miesiącach w następnych domach kultury będzie sukcesywnie instalowane wifi, tak aby finalnie było ono dostępne dla każdego, kto przyjdzie do którejkolwiek z placówek na zajęcia.

 

GRANTY:
Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej w ostatnich miesiącach z pozytywnym skutkiem przeszedł procedury naboru w kilku programach grantowych, stając się ich beneficjentem. - Dom Kultury Włókniarzy będzie mógł zakupić nowe stroje dla ZPiT „Beskid” w ramach projektu „EtnoPolska 2020”. DK im. Wiktorii Kubisz zdobył granty w ramach programów „Ojczysty-dodaj do ulubionych” i „Kultura w sieci”. Będzie mógł także, dzięki pieniądzom na poprawę infrastruktury, uzyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, unowocześnić nagłośnienie i oświetlenie w sali widowiskowej (całość ma być gotowa na jesień). Dzięki uzyskanym funduszom na jednej ze ścian zewnętrznych budynku powstanie również ciekawy mural. Z kolei Teatr Polski w Bielsku-Białej wygrał projekt, do którego już w przedwstępnej fazie zaproszony został amatorski Teatr Seniora, działający w Domu Kultury w Lipniku – dodaje dyrektor MDK.

Co jeszcze przed nami? Czeka nas…

 

LETNIE KINO POD CHMURKĄ:
Miejski Dom Kultury wspólnie z Młodzieżową Radą Miasta zapraszają na seanse kina plenerowego w ramach projektu „Miasto Połączone z Kultura; Industrialne Kino Letnie” – projekt uzyskał pozytywną rekomendację w konkursie inicjatyw kulturalnych młodzieży miasta Bielska-Białej, a do jego realizacji w 2020 roku wyznaczony został MDK.

Program
Sobota, 8 sierpnia o godz. 21.00 – Czym chata bogata – film prod. belgijsko-francuskiej, reż. Philippe de Chauveron
Sobotę, 15 sierpnia o godz. 21.00 – Gra o wszystko – film prod. USA, reż. Aaron Sorkin  Projekcje zostaną przeprowadzone na Placu Żwirki i Wigury – ilość miejsc ograniczona ze względu na obostrzenia sanitarne.

 

BIELSKO-BIAŁA ZBIERA DESZCZÓWKĘ:
Miejski Dom Kultury postanowił włączyć się także w akcje propagowaną przez Urząd Miasta „Bielsko-Biała zbiera deszczówkę” – Zwróciliśmy się do firmy PROSPERPLAST z Rybarzowic z propozycją współpracy, której celem jest aktywne włączenie się do miejskiej akcji zbierania wody opadowej, tzw. deszczówki.  Dzięki przekazanym przez firmę zbiornikom na deszczówkę możemy przyczyniać się do oszczędności wody. Uzyskana w ten sposób woda będzie wykorzystywana m.in. do prac ogrodowych w kilku placówkach MDK – mówi Zbigniew Hendzel.

 

JUŻ RUSZYŁY ZAPISY W PLACÓWKACH NA ZAJĘCIA STAŁE W ROKU KULTURALNYM 2020/2021. 
Startujemy od początku września. W ofercie MDK znalazły się nowe zajęcia dedykowane specjalnie dzieciom i młodzieży. Nie zabraknie nowości dla osób dorosłych i seniorów. Już ruszyły zapisy na zajęcia w naszych domach kultury.  Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo  w naszych folderach i na stronie internetowej: www.mdk.bielsko.pl – kończy dyrektor MDK.


Miejski Dom Kultury
Drukuj
04.08. - 06.09.2020

--

MIEJSKI DOM KULTURY

ul. 1 Maja 12, 43-300 Bielsko-Biała

(+48) 33 812 56 92, 812 53 13

mdk@mdk.bielsko.pl

Polecamy także

Piszą o NAS - Kulturalny rok w placówkach MDK
23.07.2019
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA MDK
01.09.2020
KALENDARZ WYDARZEŃ MDK
ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

OJCZYSTY - DODAJ DO ULUBIONYCH

Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz
16.04-25.09.2020

DK STARE BIELSKO - SEZON 2020/21

Dom Kultury w Starym Bielsku
24.08-25.09.2020

"WSPÓŁISTNIENIE". POLSKO-WĘGIERSKIE SPOTKANIA FOTOGRAFICZNE - WYSTAWA ZBIOROWA

Galeria Fotografii "B&B"
04.09-29.09.2020

INFRASTRUKTURA DOMÓW KULTURY - GRANT DLA KUBISZÓWKI

Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz
20.04-30.09.2020

ZAPISY NA ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE NA NOWY ROK SZKOLNY 2020/2021 W DK W WAPIENICY

Dom Kultury w Wapienicy
13.07-30.09.2020

TRWAJĄ ZAPISY NA ZAJĘCIA W SEZONIE KULTURALNYM 2020/2021

Dom Kultury w Mikuszowicach Kr.
01.09-30.09.2020

SEZON KULTURALNY 2020/2021

Dom Kultury w Kamienicy
24.08-30.09.2020

ZAPISY NA NOWY ROK KULTURALNY!

Dom Kultury w Hałcnowie
31.08-30.09.2020

TERMINY PIERWSZYCH ZAJĘĆ W DOMU KULTURY W OLSZÓWCE

Dom Kultury w Olszówce
04.09-30.09.2020

ZAPISY NA WSZYSTKIE ZAJĘCIA STAŁE W SEZONIE 2020/2021

Dom Kultury w Olszówce
22.07-30.09.2020

BĄDŹ Z MIKRĄ NA BIEŻĄCO!

Dom Kultury w Mikuszowicach Kr.
02.09-30.09.2020

ZAPISY NA ZAJĘCIA W ROKU KULTURALNYM 2020/2021

Dom Kultury Włókniarzy
03.08-30.09.2020

ZAPISY I ROZKŁAD ZAJĘĆ NA WRZESIEŃ I PAŹDZIERNIK

Dom Kultury w Lipniku
28.08-30.09.2020

RODZINNE SPOTKANIE PN. "ODPORNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO".

Dom Kultury w Mikuszowicach Kr.
02.10-02.10.2020

"JESZCZE JEDEN MAZUR DZISIAJ..." WARSZTATY POLSKICH TAŃCÓW NARODOWYCH DLA SENIORÓW

Dom Kultury w Hałcnowie
03.10-03.10.2020

AFISZ MDK
ZOBACZ TAKŻE
WYDARZENIA GALERII FOTOGRAFII B&B
Galeria Fotografii "B&B"
Koło Ratownika - bezpłatne zajęcia w Mikrze!
Dom Kultury w Mikuszowicach Kr.
PARTNERZY MDK
MDK
MDK
MDK
MDK
MDK
MDK
MDK

KONKURSY I FESTIWALE

MDK
MDK
MDK
MDK
MDK

A+
A-