KOLOR KOBIETY - WERNISAŻ MALARSTWA EWY JĘDRYK-CZARNOTY

11 marca br. o godz. 17.00 zapraszamy do Galerii Na Piętrze na wernisaż malarstwa Ewy Jędryk-Czarnoty – nastrojowe spotkanie ze sztuką zmysłową i pełną kolorów – kolorów kobiety. Zapraszamy na wystawę będącą studium kobiecości, apoteozą kobiecego piękna, subtelności i wdzięku.

Wstęp wolny.

Ewa Jędryk-Czarnota urodziła się w Sosnowcu. Studiowała na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom uzyskując w 1987 roku. Po studiach zajmowała się tkaniną artystyczną, projektowaniem wnętrz i pracą dydaktyczną z młodzieżą. Później zajęła się głównie malarstwem. Artystka brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, a jej prace znajdują się w kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą. Życie twórcze i osobiste dzieli pomiędzy dwa domy – rodzinny Sosnowiec i wioskę Bystra koło Żywca.

W centrum zainteresowań Ewy Jędryk-Czarnoty znajduje się przede wszystkim kobieta i to ona jest bohaterką wszystkich prezentowanych w Galerii Na Piętrze obrazów. W każdym z nich malarka uchwyciła wewnętrzne i zewnętrzne piękno malowanych postaci. Bohaterki tych dzieł, namalowane w pięknych sukniach, zakryte woalami, w okazałych i zdobnych kapeluszach, zdają się być z zupełnie innej epoki; są bardzo współczesne „z krwi i kości" - silne, pewne siebie i swojego uroku, epatujące zmysłowością. W każdej z nich tkwi też jakaś, uchwycona przez artystkę, tajemnica.

Trafnie kiedyś napisała poetka Marta Fox, że kobiety z obrazów Ewy Jędryk-Czarnoty „najpełniej łączą sferę materii i ducha, są ziemskie i niebiańskie jednocześnie" oraz, że są „grzechu winne i grzechu warte".

Artystka o wystawie „Kolor kobiety":

„Moje kobiety żyją. Każdą z nich nazwałam, każdy obraz ma swój tytuł, który sugeruje sens mojego przesłania. Obrazy: Cierpliwa, Nieśmiała, Bezpieczna, Tuli-Panna, Jesienna Nostalgia, Protektorka, zawierają zawsze jakiś element naprowadzający. Mam pamięć szczegółów, które potem nanoszę na obraz. Jako kobieta znam nasze troski, marzenia, naszą wewnętrzną delikatność i bogactwo duszy. One należą do pewnej rzeczywistości, którą staram się również namalować, ale nie wprost. Pewne elementy są dla tej rzeczywistości szczególne, jak np. ogród i w ogóle natura, stąd owoce, zwierzęta, rośliny. To wszystko stanowi tło naszego życia.”

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny.

Wystawę można podziwiać w naszej galerii od 16 lutego do 16 marca br.

16.02. - 16.03.2021

KUBISHOOVKA EXPRESS
VII konkurs poezji Wisławy Szymborskiej "Niektórzy lubią poezję"
WSPIERANIE PRZEZ PRZYTULANIE