Dom Kultury im. Jacka Lecha

KONSTYTUCJA 3 MAJA - KAMIEŃ MILOWY WSPÓŁCZESNEJ EUROPY

"...mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą Konstutucję uchwalamy"

W związku z tym, iż Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja, Mikra zaprezentuje wystawę poświęconą tej Ustawie Rządowej.

Zapraszamy 3 maja br. o godz. 12.00 na nasze kanały społecznościowe YouTube i Facebook.

Zaprezentujemy wystawę konstytucyjną składającą się z 12 plansz, przygotowaną przez pracowników Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

To wystawa edukacyjna, pomagająca w nauce i zrozumieniu historii.

Będzie można ją zobaczyć na naszej sali widowskowej do końca czerwca, jeśli obostrzenia związane z sytuacją epidemiologiczną na to pozwolą.

O wystawie:

Historię wystaw, poświęconych Konstytucji 3 Maja, zawdzięczamy jednemu człowiekowi, bibliofilowi i kolekcjonerowi  z Warszawy, panu Wojciechowi Kochlewskiemu.

Od wielu lat krzewi on tę szlachetną ideę a wraz z pojawieniem się w 2004 roku pierwszej wystawy, czyli przez ostatnie siedemnaście lat, czyni to ze szczególnym rozmachem i zaangażowaniem.

Nastał taki czas, kiedy nasze życie dalekie jest od normalności. Sfera kultury, aby choć w okrojonej skali przetrwać ten trudny okres, przeniosła się do Internetu.  Możemy wirtualnie zwiedzać wystawy, słuchać koncertów, oglądać filmy. Nie zmienia to faktu, że bezustannie drąży nas tęsknota za bezpośrednim kontaktem z widzem czy słuchaczem.

W latach 2004-2019 wystawy były odwiedzane przez zainteresowanych. Zawierały starodruki, z pierwodrukiem Konstytucji na czele, druki z epoki sprzed i po 3 maja 1791 r., pamiątki, plakaty, medale, wyroby rzemiosła artystycznego, ulotki, wydawnictwa XIX i XX wieczne, upamiętniające to wydarzenie. Zawsze towarzyszyły temu wykłady, a niekiedy nawet mini sesje naukowe.

W 2016 roku, z inicjatywy pracowników Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, powstała wystawa składająca się z 12 plansz, w dużym i małym formacie. Od tej pory dociera ona do różnych miejsc, mniejszych lub większych instytucji kultury. Prezentowana była także poza granicami kraju - na Litwie, w Okręgu Wileńskim.

Cieszymy się, że w Bielsku-Białej  będzie to  już trzecia odsłona tego wydarzenia, po wystawie w Książnicy Beskidzkiej [2012] i w Domu Kultury w Olszówce [2020].

Dziękujemy Dyrekcji Domu Kultury w Mikuszowicach Krakowskich - za życzliwe przyjęcie wystawy.

W imieniu organizatorów

Cezary Kozak
Prezes Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie

Dom Kultury im. Jacka Lecha
03.05. - 30.06.2021

DOM KULTURY IM. JACKA LECHA

ul. Żywiecka 302, 43-310 Bielsko-Biała

(+48) 33 816 34 57, (+48) 571 229 437

mikuszowicekrak@mdk.bielsko.pl

"Wiosenna fotka z Bielska-Białej" - fotograficzny konkurs on-line.
II edycja konkursu "Moja Rodzina"
Zbieramy nakrętki - POMAGAMY!