MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK IM. KS. KAZIMIERZA SZWARLIKA

Serdecznie zapraszamy do udziału w XXVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie. W celu zgłoszenia swojego udziału prosimy o wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego znajdującego się stronie: https://mfkip.pl/rejestracja do dnia 30 listopada 2020r. Termin eliminacji rejonowych w Domu Kultury Włókniarzy (on-line): 17 grudnia 2020r. Szczegóły na stronie Organizatora: https://mfkip.pl/

Mimo pandemii trwają zapisy do XXVII edycji największego przeglądu kolęd w Europie - Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Tegoroczna edycja, aby uwzględnić przepisy epidemiczne, będzie miała zmieniony przebieg. I etap, który każdego roku gromadził kilkadziesiąt tysięcy uczestników (ok. 1600 zespołów, chórów i solistów), będzie przeprowadzony w całości on-line.

- Wykonawcy rejestrują się na stronie www.mfkip.pl, a następnie pocztą lub za pomocą działającego w sposób prosty i intuicyjny specjalnego serwera przesyłają nagrany telefonem, aparatem lub kamerą występ. Musi to być film bez cięć i montażu, na którym śpiewane są dwie – w przypadku solistów i duetów – lub trzy – w przypadku większych form wokalnych – kolędy lub pastorałki – wyjaśnia ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu, który liczy, że taka forma umożliwi jeszcze liczniejszy udział wszystkich kolędujących. Czas zgłoszeń upływa 30 listopada.

Udział w Festiwalu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich amatorów (w tym uczniów i absolwentów szkół muzycznych I stopnia), którzy ukończyli 6 lat i śpiewają solo, w duetach, chórach, zespołach czy scholach. To niezwykła szansa na promocję młodych talentów i popularyzowanie lokalnego folkloru. Festiwal od lat gości też zespoły zza wschodniej granicy – Litwy, Białorusi i Ukrainy, podsycając ducha polskości na dawnych kresach Rzeczpospolitej.

Organizatorzy zachowali podział na blisko 40 regionów dla Polski i zagranicy, gdzie komisje w ustalony dzień odsłuchają nagrania i podejmą decyzję o awansie najlepszych kolędników do finału. Termin eliminacji rejonowych w Domu Kultury Włókniarzy (on-line): 17 grudnia 2020r.

Dotychczas zwycięzcy eliminacji przyjeżdżali na styczniowy finał do Będzina. Aby ograniczyć grupowanie i przemieszczanie się ludzi, tegoroczny finał, jeśli przepisy epidemiczne na to pozwolą, odbędzie się w dniach 7-10 stycznia aż w sześciu polskich miastach (poza Będzinem także w Bydgoszczy, Goleniowie, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu), skąd uczestnicy będą łączyli się dzięki transmisji na żywo z jury zgromadzonym w Będzinie pod przewodnictwem prof. dr hab. Urszuli Kryger z Akademii Muzycznej w Łodzi. To oni wybiorą zwycięzców w poszczególnych kategoriach i laureatów nagród na czele z Grand Prix wysokości 10 tysięcy złotych. Występy oglądać będzie mogła nie tylko komisja, ale także internauci, gdyż całość przesłuchań będzie- podobnie jak w poprzednich latach – dostępna dla wszystkich melomanów.

Zwieńczeniem Festiwalu co roku jest Koncert Galowy. Tegoroczny odbędzie się w niedzielę, 10 stycznia 2021r. o 16.00. W większości złożą się na niego zarejestrowane wcześniej występy, ale jeśli tylko będzie taka możliwość, do Będzina przyjedzie kilkoro laureatów. Koncert również zostanie pokazany w internecie i stanie się opowieścią nie tylko o tej wyjątkowej edycji, ale także o 6 miastach, gdzie odbędą się przesłuchania finałowe. Reżyserem koncertu jest Dariusz Wiktorowicz.

- W czasie, który zmusza nas do dystansowania się także od najbliższych, niech tradycyjne kolędy i pastorałki staną się łącznikiem oraz ukoją serca przypominając, że Bóg wchodzi ze swym światłem w największy mrok ludzkiego życia! Zapraszamy do licznego udziału w Festiwalu – pokażmy także w tym trudnym czasie, że to wyjątkowe i ważne na kulturalnej mapie Polski wydarzenie – dodaje ks. Pilśniak.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.mfkip.pl

Partnerem Strategicznym Festiwalu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

22.10. - 17.12.2020

DOM KULTURY WŁÓKNIARZY

ul. 1 Maja 12, 43-300 Bielsko-Biała

(+48) 33 812 56 93

wlokniarz@mdk.bielsko.pl

12 INTEGRACYJNE SPOTKANIA MUZYCZNE
14.10.2020
"Roztańczona pocztówka świąteczna" - konkurs taneczny - on-line
01.12.2020
Kapela Beskidek i Łucja Szczypka finalistami konkursu "Nasze Muzyczne Źródełko"! - GŁOSOWANIE
02.12.2020

STAROBIELSKIE PORZĄDKI

Dom Kultury w Starym Bielsku
13.04-17.04.2021

"TANIEC ŹRÓDŁEM SIŁY" - KONKURS TANECZNY DLA TANCERZY ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA "BESKID"

31.03-18.04.2021

TRAMWAY KULTURALNY 'TWÓRCZOŚĆ JACKA KACZMARSKIEGO"

Dom Kultury w Starym Bielsku
10.04-23.04.2021

"WYMARZONY KOSTIUM SCENICZNY" - KONKURS DLA UCZESTNICZEK ZESPOŁU "STOKROTKI"

31.03-30.04.2021

PIĄTKA NA PIĄTEK- SPOTKANIA Z PIOSENKĄ O MIŁOŚCI

26.03-30.04.2021

POKONKURSOWA WYSTAWA PALM WIELKANOCNYCH

01.04-30.04.2021

KOMOROWICKIE PODRÓŻE KULINARNE ODCINEK 3

02.05-02.05.2021

"WIOSENNA FOTKA Z BIELSKA-BIAŁEJ" - FOTOGRAFICZNY KONKURS ON-LINE.

06.04-03.05.2021

MACIEJ PLEWIŃSKI - DOOKOŁA POLSKI 2006

09.04-04.05.2021

II EDYCJA KONKURSU "MOJA RODZINA"