OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ TAŃCÓW POLSKICH "O SERCE BESKIDÓW"

Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich "O Serce Beskidów" wpisał się na stałe w kalendarz bielskich imprez kulturalnych. Organizowany przez Dom Kultury Włókniarzy i Stowarzyszenie Miłośników Zespołu Pieśni i Tańca Beskid.

Już od czterech lat organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Beskid” w ścisłej współpracy z Miejskim Domem Kultury Domem Kultury „Włókniarzy” oraz z Polską Sekcję Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.. Już od czterech lat organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Beskid” w ścisłej współpracy z Miejskim Domem Kultury Domem Kultury „Włókniarzy” oraz z Polską Sekcję Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. Co roku też zostaje objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielsko-Biała. IV edycja Turnieju odbyła się 30 marca 2019 roku w Bielsku-Białej w Centrum Widok przy ul. Widok 12.

Przedmiotem rywalizacji Turnieju są tańce polskie, które w przeszłości stały się popularne na terenie całego kraju i były chętnie tańczone przez różne warstwy społeczne, przez co zyskały nazwę Polskich Tańców Narodowych. Pary prezentują więc tańczonego już od XV i XVI wieku krakowiaka i poloneza, nieco młodszego mazura, oraz najmłodsze wiekiem - kujawiaka i oberka. Tancerze, przyjeżdżający do nas z całej Polski, rywalizują w 7 kategoriach wiekowych (od lat 7 do 40+) i zdobywają punkty mające znaczenie w ogólnopolskim rankingu.

Turniej jest formą aktywnego wypoczynku dzieci, młodzieży i dorosłych. Tworzy przestrzeń do międzypokoleniowego spotkania. Umożliwia wspólne spędzanie czasu, a co za tym idzie wymianę doświadczeń. Kształtuje poczucie estetyki i etyki, w szczególności zasad zdrowej rywalizacji. Zacieśnia więzi i integruje środowisko taneczne polskich tańców narodowych. Wspiera oświaty i nauczycieli w wychowaniu oraz edukacji kulturalnej i fizycznej. Ukazuje polskie tańce narodowe jako kreatywną metodę pracy z dzieckiem w procesie wychowania estetycznego. Stwarza możliwość do organizowania pożytecznych i wartościowych inicjatyw społecznych chętnym wolontariuszom.

Ukazuje piękno polskich tańców narodowych, które w 2015 roku zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Przyczynia się do popularyzacji polskich tańców narodowych oraz odnawia wśród Polaków potrzebę ich tańczenia i kultywowania, a przez to wzmacnia w społeczeństwie tożsamość narodową. Odbiorcy zadania zyskują przestrzeń do podtrzymywania tradycji, uczą się nie tylko wymienić nazwy naszych tańców narodowych, rozróżnić je tanecznie i muzycznie, ale zyskują przekonanie, że polskie tańce narodowe to element dumy Polaków.

fot. Kamil Szmidla

2019-03-01

KONKURS PLASTYCZNY "BIELSKO-BIAŁA DAWNIEJ I DZIŚ".

06.04-13.04.2021

STAROBIELSKIE PORZĄDKI

Dom Kultury w Starym Bielsku
13.04-17.04.2021

"TANIEC ŹRÓDŁEM SIŁY" - KONKURS TANECZNY DLA TANCERZY ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA "BESKID"

31.03-18.04.2021

TRAMWAY KULTURALNY 'TWÓRCZOŚĆ JACKA KACZMARSKIEGO"

Dom Kultury w Starym Bielsku
10.04-23.04.2021

"WYMARZONY KOSTIUM SCENICZNY" - KONKURS DLA UCZESTNICZEK ZESPOŁU "STOKROTKI"

31.03-30.04.2021

PIĄTKA NA PIĄTEK- SPOTKANIA Z PIOSENKĄ O MIŁOŚCI

26.03-30.04.2021

POKONKURSOWA WYSTAWA PALM WIELKANOCNYCH

01.04-30.04.2021

KOMOROWICKIE PODRÓŻE KULINARNE ODCINEK 3

02.05-02.05.2021

"WIOSENNA FOTKA Z BIELSKA-BIAŁEJ" - FOTOGRAFICZNY KONKURS ON-LINE.

06.04-03.05.2021

MACIEJ PLEWIŃSKI - DOOKOŁA POLSKI 2006