Dom Kultury im. Jacka Lecha

KONCERT PIOSENEK JACKA LECHA "MOJE SERCE NALEŻY DO GÓR" - RELACJA

26 i 27 listopada 2022 r. w Domu Kultury w Mikuszowicach Krakowskich odbył się koncert poświęcony pamięci Jacka Lecha. Dom Kultury otrzymał tego dnia imię Artysty - Dom Kultury im. Jacka Lecha.

Ostatni weekend listopada w Mikuszowicach Krakowskich wypełniony był dźwiękami piosenek Jacka Lecha - bielskiego artysty, pochodzącego z tej właśnie dzielnicy miasta. W roku 2022 obchodzimy 75. rocznicę urodzin i 15. rocznicę śmierci Jacka Lecha (pseudonim artystyczny, mikuszowiczanin nazywał się Leszek Zerhau), koncert był więc kolejnym wydarzeniem upamiętniającym tego wybitnego polskiego piosenkarza, solisty zespołu Czerwono-Czarni. Publiczność mogła usłyszeć kilkanaście utworów Artysty w nowych, niesamowitych aranżacjach Doroty Zaziąbło.

Wypełniona po brzegi, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, sala zgromadziła rodzinę, bliskich, przyjaciół oraz fanów Jacka Lecha. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili  zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Mirosław Suchoń, Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, Zastępca Prezydenta Miasta Bielska-Białej Adam Ruśniak, Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego Przemysław Smyczek, Przewodnicząca Rady Miejskiej Dorota Piegzik-Izydorczyk, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Piotr Ryszka, Radny Rady Miejskiej Jerzy Bauer oraz Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej Małgorzata Motyka-Madej i Dyrektor Senior Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej Franciszek Kopczak.

W trakcie wydarzenia został także zaprezentowany projekt tablicy upamiętniającej mikuszowickiego piosenkarza, który uroczyście odsłonili: Urszula Kopeć - partnerka życiowa Jacka Lecha oraz Stanisław Kania - Przewodniczący Stowarzyszenia Mieszkańców Mikuszowic Krakowskich. Autorem projektu oraz wykonawcą tablicy upamiętniającej bielskiego Artystę jest Jacek Grabowski.

Po części oficjalnej dopełnieniem wieczoru był koncert piosenek Jacka Lecha. Autorką nowych, odświeżonych aranżacji jest Dorota Zaziąbło.

Na scenie wystąpił zespół Holy Noiz w składzie:
Dorota Zaziąbło - instrumenty klawiszowe
Mateusz Skrzyp - instrumenty klawiszowe
Mateusz Głuszak - gitary
Wojciech Gąsior - gitara basowa
Łukasz Zając - pekusja
oraz wokaliści związani z Miejskim Domem Kultury w Bielsku-Białej:
Małgorzata Langner-Giemza
Anna Majeranowska-Widomska
Michał Czulak

Uroczystość poprowadził aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Tomasz Lorek.

Wśród utworów, które zabrzmiały w miniony weekend w Mikuszowicach Krakowskich nie zabrakło największych przebojów Jacka Lecha: "Dwadzieścia lat, a może mniej", "Bądź dziewczyną z moich marzeń", "Pozwólcie śpiewać ptakom", czy "Babie lato - wspomnienie nie na dziś", "Raz po raz".

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej jakże wzruszającej uroczystości: władzom Miasta Bielska-Białej, Dyrekcji Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej oraz niezawodnej ekipie fanów Jacka Lecha.

Przedstawiciele Fanklubu Jacka Lecha podarowali domowi kultury obraz - portret Artysty.

Autorem zdjęć jest ANITA NOWAK.

Dom Kultury im. Jacka Lecha
26.11. - 22.12.2022