Dom Kultury w Starym Bielsku

ZAWIERSZUJMY BIELSKO - WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO

Dzięki Wam zawierszowaliśmy Bielsko-Białą! Czas na wielkie poetyckie rozstrzygnięcia.

Owocem przeszłych spotkań lokalnych poetów i niesamowitych wydarzeń stał się I Ogólnopolski Festiwal Poetycki „Zawierszujmy Bielsko”. Bielsko-Biała, miasto, które dzięki swojej kulturze, historii i wrażliwości mieszkańców jest godne goszczenia najpiękniejszej poezji z całej Polski, doczekało się spełnienia.

W ramach powiązanych działań na wiatach przystankowych w całym mieście pojawiły się nagrodzone wiersze. Dodatkowymi przedsięwzięciami będzie publikacja antologii konkursowej oraz warsztaty poetyckie dla wyróżnionej przez jury młodzieży z Bielska-Białej i okolic w Książnicy Beskidzkiej.

Patronem Nagrody Specjalnej dla młodego autora związanego z miastem i regionem był Józef Argasiński. W ten sposób organizatorzy pragnęli upamiętnić jego ponad sześćdziesięcioletnią pracę z kreatywnymi młodymi ludźmi, wpływającą nie tylko na kształtowanie ich wrażliwości estetycznej, ale i postaw moralnych oraz społecznych.

W ramach I edycji do Bielska-Białej napłynęło ponad 200 zestawów autorskich wierszy z kraju i zza granicy. Nadszedł wyczekiwany przez wielu czas rozstrzygnięcia Ogólnopolskiego konkursu poetyckiego.

Nie trzymając Was dłużej w napięciu...

Jury konkursu w składzie:

1. Elwira Buszewicz – prof. UJ, wykładowca na Wydziale Polonistyki,
  2. Agnieszka Marek – polonistka, nauczycielka, poetka,
  3. Piotr Zemanek – poeta i bard,

spośród 194 zakwalifikowanych zestawów wyłoniło zwycięskie utwory.

I Nagroda w wysokości 1000 zł – Janusz Pyziński z Dębicy (godło: „PSI LOS”),

II Nagroda w wysokości 800 zł – Wojciech Roszkowski z Nowego Sącza (godło: „fiolet”),

III Nagroda w wysokości 600 zł – Kamila Szmigiel z Działoszyna (godło: „R’lyeh”),

Wyróżnienie w wysokości 300 zł – Łukasz Barys z Pabianic (godło: „TONAŻ LĘKU”),

Wyróżnienie w wysokości 300 zł – Katarzyna Justyna Zychla (godło: „Bielsko o poranku”),

Nagroda Specjalna im. Józefa Argasińskiego dla młodego autora związanego z miastem i regionem w wysokości 500 zł – Justyna Charkiewicz z Bielska-Białej (godło: „Just2020”).

Do udziału w warsztatach poetyckich w Książnicy Beskidzka, Jury wytypowało dodatkowo – Julię Jończy z Andrychowa, Monikę Lichard z Wilkowic, Bartosza Zolicha z Ligoty, Wiktorię Obrzut i Daniela Drozdka z Czechowic-Dziedzic.

Ponadto jury zaproponowało 10 utworów z zestawów nominowanych do nagród głównych, do publikacji w antologii konkursowej

Nagrody pieniężne, warsztaty i antologia konkursowa, czy to na pewno wszystko, co dla Was przygotowaliśmy?

Nie! Od dziś czekając na autobus, odczuwając rozkosz pitej kawy, odwiedzając miejsca szczególnie wrażliwe (które już na dniach polecimy Wam na Facebook’u) spotkacie poezję wybitnych poetek i poetów.

Organizatorem Festiwalu jest Miejski Dom Kultury – Dom Kultury w Starym Bielsku oraz Inicjatywa artystyczna „Zawierszujmy Bielsko”, we współpracy z Książnicą Beskidzką i Stowarzyszeniem Centrum Sztuki Kontrast. przy wsparciu środków w ramach Projektu Inicjatyw Kulturalnych młodzieży Bielska-Białej realizowanego przez Młodzieżową Radę Miasta Bielska-Białej oraz Urząd Miejski Bielska-Białej.

Dom Kultury w Starym Bielsku

WAKACYJNE WARSZTATY ARTYSTYCZNE W ŚWIETLICY BIAŁA PÓŁNOC - ZAPISY

Świetlica w Bielsku-Białej - Północ
14.06-25.06.2021

"WSPÓŁISTNIENIE". POLSKO-CZESKIE SPOTKANIA FOTOGRAFICZNE.

04.06-29.06.2021

KONSTYTUCJA 3 MAJA - KAMIEŃ MILOWY WSPÓŁCZESNEJ EUROPY

03.05-30.06.2021

POCZTÓWKA Z BIELSKA-BIAŁEJ, TO CO ŁĄCZY - TA CO DZIELI KONKURS W DOMU KULTURY W OLSZÓWCE