Wybierz poniżej swój dom kultury

Hałcnów
Kamienica
Komorowice
Klub Nauczyciela
Kubiszówka
Lipnik
Mikra
Olszówka
BB.Północ
Stare Bielsko
Wapienica
Włókniarz
Galeria B&B

CUDOWNE DZIECI - WYSTAWA FOTOGRAFII IWONY WILCZEK

DOM KULTURY WŁÓKNIARZY

cuDOWNe DZIECI - Wystawa fotografii Iwony Wilczek

Dom Kultury Włókniarzy zaprasza na wystawę fotografii Iwony Wilczek pt. cuDOWNe DZIECI. Projekt został zrealizowany w ramach stypendium miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki. Zapraszamy!!!

 

 

 

Wernisaż uświetni recital Małgorzaty Langner oraz Dominiki Kasińskiej przy akompaniamencie muzyki Piotra Stopki

 

 

 

NOTA ATYSTYCZNA

Iwona Wilczek ur. w 1987 roku w Strzelcach Opolskich, mieszka i pracuje w Bielsku-Białej. Absolwentka fotografii w Collegium da Vinci w Poznaniu. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Opolskim oraz europeistyki na Politechnice Opolskiej. Obecnie doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Fotografia jest dla niej medium artystycznym, w którym wykorzystuje przestrzenie wyobraźni, eksperyment z kolorem i formą. Zafascynowana folklorem.

Realizuje indywidualne projekty dokumentalne, w których głównym bohaterem jest człowiek.

Autorka wystaw indywidualnych: „Nieoczywistości” - Jasienica, marzec 2018, Rudzica, kwiecień 2018, „Przestrzenie wyobraźni. Nieoczwistości” - Galeria Na Piętrze, Bielsko-Biała, wrzesień 2018, „Nieoczywistości” - Galeria Trzy Filary, Strzelce Opolskie październik 2018, „PolKA” - Galeria ARTadres, Skoczów, listopad 2018, „Kuloodporni” - Muzeum Marii Skalickiej w Ustroniu, listopad 2018 – styczeń 2019. Uczestniczka wielu wystaw krajowych oraz międzynarodowych (wybrane): „Lawiny 2018” – Galeria Fryna, Ruda Śląska, listopad – grudzień 2018, „Znani Bielszczanie i Bielsko-Biała w fotografii”, Galeria Na Piętrze, Bielsko-Biała, listopad – grudzień 2018, Prezentacje 2018, „Inspirowane bursztynem” (kurator: Lidia Popiel), Muzeum Nadwiślańskie, Kazimierz Dolny, październik – grudzień 2018, Spotkania, Rybnicki Festiwal Sztuk Pięknych, Industrialne Centrum Kultury, Rybnik, kwiecień 2018, Autoportret w kwadracie III”, Galeria fotografii im. Eugeniusza Hanemana, Łódź, 2018, „Pejzaż intymny”, Galeria 2πr w Poznaniu, wrzesień - październik 2015, „Śladami Leona Wyczółkowskiego – pejzaż w twórczości artysty”, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, wystawa styczeń – marzec 2015, „Bielsko-Biała fascynuje III”, wrzesień - październik, Bielsko-Biała 2015, „Martwa natura w fotografii”, Częstochowa listopad 2014, „Wieś światłoczuła”, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie,wrzesień - październik 2014.

 

OPIS PROJEKTU cuDOWNe DZIECI

Projekt o dzieciach z Zespołem Downa powstał jako moja forma walki z wykluczeniem społecznym. Jest to cykl portretów i osobista refleksja nad pojęciem inności i akceptacji we współczesnym świecie.

 

O każdym bohaterze opowiadam za pomocą „3” fotografii. Bohater przedstawiony w postaci tryptyku jest zabiegiem celowym i symbolicznym, gdyż to właśnie w „21” parze chromosomów znajduje się dodatkowy „3” chromosom, który determinuje funkcjonowanie osób z trisomią „21” pary chromosomów. Fotografowane przeze mnie osoby są niezwykle bogate w gestykulacji, w mowie ciała, w wyrażaniu siebie za pomocą ruchu, dlatego za pomocą „3” fotografii powstaje historia bohatera.

 

Do projektu, symbolicznie, zaprosiłam „21” osób z Zespołem Downa. Zgłosiły się „22” osoby, więc nie mogłam nikomu odmówić. Wybór spośród bohaterów i odrzucenie jednego z nich byłoby wbrew przyjętej idei, byłoby wykluczeniem, z którym chcę za pomocą sztuki walczyć. Dodatkowy bohater jest świadectwem, że aby umożliwić zrozumienie, należy tłumaczyć, pokazać, pozwolić sobie na poznanie inności. Symbolika cyfry „3” (dodatkowy chromosom, tryptyk portretów) zostaje wyrażona również w terminie prezentacji niniejszego przedsięwzięcia. Otwarcie i prezentacja projektu przypada na marzec – „3” miesiąc roku. Marzec to miesiąc, w którym obchodzony jest Światowy dzień Osób z Zespołem Downa („21.03”). To również miesiąc, w którym rozpoczyna się wiosna, przyroda budzi się do życia, następuje przejście do nowego, pozytywnego odbioru świata. I właśnie na pozytywnej zmianie opiera się przekaz tego projektu.

 

Portrety moich bohaterów mają za zadanie przenieść na odbiorcę wiele emocji, które towarzyszyły mi podczas realizacji zdjęć, którymi dzielili się moi bohaterowie przedstawieni dzisiaj za pomocą fotografii, które mogą wzruszyć, rozbawić, zaintrygować.

 

Projekt powstał, by dać wyraz tolerancji dla inności, a jednocześnie by ukazać, że nie należy pojmować inności na równi z lękiem. Misją projektu jest również, by po obejrzeniu moich portretów osób z Zespołem Downa, nie unikać ich spojrzeń na ulicy, by nie wpatrywać się w tych ludzi ze zdziwieniem, ale pokonując własne bariery, powiedzieć im lub ich rodzicom "dzień dobry" albo najnormalniej w świecie przejść obok, tak jak mijamy setki (nie)zwykłych ludzi codziennie.

 

 

 

 


Dom Kultury Włókniarzy
2019-03-05
MDK W SIECI
KALENDARZ WYDARZEŃ MDK
O TYM SIĘ MÓWI

ZAPISY NA ZAJĘCIA NA NOWY ROK SZKOLNY :):)

Dom Kultury w Komorowicach
15.07-30.09.2021

ZAPISY NA ZAJĘCIA 2021/2022

Dom Kultury w Mikuszowicach Kr.
16.08-30.09.2021

MÓWIĘ ŁADNIE I POPRAWNIE - SPOTKANIE Z LOGOPEDĄ W DOMU KULTURY W OLSZÓWCE

Dom Kultury w Olszówce
01.10-01.10.2021

WARSZTATY JĘZYK A NOWE MEDIA

Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz
09.10-09.10.2021

PREMIERA SPEKTAKLU: DO TRZECH RAZY CZECHOW

Dom Kultury w Lipniku
15.09-10.10.2021

XI MAŁY FESTIWAL SZTUKI WYSOKIEJ "WOLNO MI!"

Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz
16.09-12.10.2021

WOKÓŁ GITARY- WARSZTATY MUZYCZNE

Dom Kultury w Kamienicy
22.09-12.10.2021

POZNAJEMY KUCHNIE EUROPY - KUCHNIA BELGIJSKA

Dom Kultury w Komorowicach
16.10-16.10.2021

OPEN GAME DAY OTWARTY DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH W DOMU KULTURY W OLSZÓWCE

Dom Kultury w Olszówce
16.10-16.10.2021

KONCERT ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA W KUBISZÓWCE

Dom Kultury Włókniarzy
27.10-27.10.2021

WYDARZENIA GALERII FOTOGRAFII B&B
Galeria Fotografii "B&B"
PLIKI DO POBRANIA
AFISZ MDK
ZOBACZ TAKŻE
PARTNERZY MDK
MDK
MDK
MDK
MDK
MDK
MDK
MDK

Zmień wielkość czcionki

A+
A-

Zmień kontrast


Wyczyść czcionkę

Wyczyść ustawienia

Deklaracja dostępności
Kontakt