Wybierz poniżej swój dom kultury

Hałcnów
Kamienica
Komorowice
Klub Nauczyciela
Kubiszówka
Lipnik
Mikra
Olszówka
BB.Północ
Stare Bielsko
Wapienica
Włókniarz
Galeria B&B

Klub Nauczyciela (+48) 33 813 65 11

O NAS


Informacja dotycząca działalności Klubu Nauczyciela

 

Klub Nauczyciela w Bielsku-Białej przy Ul. Wzgórze 11 powstał w 1987 roku. Klub jest niewielki powierzchniowo, za to doskonale położony w centrum miasta vis a vis Zamku Książąt Sułkowskich, a poprzez ciekawą ofertę cieszy się stałym zainteresowaniem wielu środowisk bielszczan. W trakcie wieloletniego funkcjonowania placówki zaistniało w tym miejscu wielu twórców nieprofesjonalnych m.in. z dziedziny malarstwa, rzeźby, sztuk użytkowych, poezji i prozy oraz fotografii artystycznej. Dorobek liczbowy pokazuje jak wiele osób odnalazło się w twórczym działaniu i znalazło tu sposób na ciekawe życie. Dotychczas zorganizowano ponad 400 wystaw artystycznych. W Klubie debiutowało kilkudziesięciu twórców-amatorów.

Corocznie z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Klubie odbywa się zbiorowa wystawa prac plastycznych nauczycieli z Bielska-Białej i okolic (20,25 osób) zarówno emerytowanych jak i czynnych zawodowo. W Klubie zorganizowano ponad 200 spotkań autorskich, promocji tomików poetyckich, książek, koncertów etc. Gośćmi Klubu byli m.in. Zbigniew Preisner (mieszkający do 1985 roku w Bielsku-Białej pod adresem Ul. Wzgórze 11), Tamara Kalinowska (aktorką krakowskiej Piwnicy Pod Baranami), Krystyna Prońko, Bracia Golec, poeci Juliusz Wątroba, Jan Picheta inni. Spotkanie autorskie miała także zdobywczyni Nagrody Nobla w 2018 roku Olga Tokarczuk. Wernisaże i spotkania gromadziły rocznie około 450 uczestników. Na uwagę zasługuje działająca od ponad 40 lat nauczycielska grupa poetycka ?Apostrofa?, która wydała ponad 20 tomików poetyckich a w 2014 roku z okazji 40-lecia otrzymała dyplom honorowy Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki "Ikar". Działający na zasadzie "otwartych drzwi" Klub Nauczyciela współpracuje z wieloma organizacjami, które korzystają z pomieszczeń klubowych m.in. NSZZ Solidarność Sekcja Emerytów, ZNP sekcja emerytów, Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Klub współpracuje z młodzieżą z Ogniska Pracy Pozaszkolnej, Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Jaworzu oraz redakcją czasopisma młodzieżowego "B&B". W związku z szczególnym charakterem Klub Nauczyciela jest ulubionym miejscem spotkań emerytowanych nauczycieli z okazji świąt, Nowego Roku, Dnia Edukacji Narodowej, spotkań towarzyskich. Łącznie Klub Nauczyciela odwiedza ponad 200 emerytowanych nauczycieli z różnych szkół. Ponadto w Klubie organizowane są warsztaty sztuki użytkowej i rękodzieła. Obecnie działają trzy stałe grupy "Sztukateria", "Nasza druga młodość", "Frywolitka".MDK W SIECI
ZOBACZ TAKŻE

Zmień wielkość czcionki

A+
A-

Zmień kontrast


Wyczyść czcionkę

Wyczyść ustawienia

Deklaracja dostępności
Kontakt