Wybierz poniżej swój dom kultury

Hałcnów
Kamienica
Komorowice
Klub Nauczyciela
Kubiszówka
Lipnik
Mikra
Olszówka
BB.Północ
Stare Bielsko
Wapienica
Włókniarz
Galeria B&B

BESKIDZKIE DYKTANDO O PIÓRO PREZYDENTA MIASTA BIELSKA-BIAŁEJ I TYTUŁ BESKIDZKIEGO MISTRZA ORTOGRAFII

Blisko trzysta osób zmierzyło się z tekstem podczas ubiegłorocznej edycji 
Beskidzkiego Dyktanda, jakie zorganizowała Akademia Techniczno-Humanistyczna i Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej w ramach Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki

Uczestnicy rywalizowali o Pióro Prezydenta Miasta Bielska-Białej i tytuł Beskidzkiego Mistrza Ortografii w czterech kategoriach: Młodziki (uczniowie klas 7 i 8 oraz III gimnazjów), Junior (uczniowie szkół średnich), Open (wszyscy uczestnicy) oraz VIP (osoby imiennie zaproszone przez organizatorów).

Celem konkursu jest promowanie umiejętności stosowania zasad ortograficznych języka polskiego oraz doskonalenie poprawności pisowni ortograficznej. Uczestnicy mają możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu opanowali zasady ortograficzne.

Beskidzkie Dyktando, podobnie jak w poprzednich latach, ma formułę otwartą. Mogą wziąć w nim udział mieszkańcy Bielska-Białej i powiatów – bielskiego, cieszyńskiego, oświęcimskiego, żywieckiego i pszczyńskiego. W Beskidzkim Dyktandzie wzięli udział uczniowie, mieszkańcy Bielska-Białej, radni, samorządowcy, przedstawiciele straży miejskiej, świata kultury i sportu. Tekst dyktanda czytał prof. Jerzy Bralczyk, który objął także patronat nad wydarzeniem.

Na uczestników tego konkursu w każdej kategorii czekają Pióra Prezydenta Miasta Bielska-Białej, Puchary Rektora Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, laptopy, tablety, smartwatche oraz inne atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Beskidzkie Dyktando to przede wszystkim fantastyczna możliwość sprawdzenia znajomości ojczystego języka. Co ważne: Nikt nie dowie się, jak ci poszło. Jeżeli będziesz miał(a) słabszy dzień – twoje wyniki w takim przypadku nie będą nikomu udostępniane. Natomiast w sytuacji, gdy napiszesz dobrze, prestiżowy tytuł i prezydenckie pióro są w Twoim zasięgu, a wraz z nimi atrakcyjne nagrody.

Żeby ułatwić podjęcie decyzji o wzięciu udziału w tym wydarzeniu, załączamy fragment tekstu Dyktanda.


TEKST DYKTANDA 2019
Będąc gościem w Beskidach, u podnóża Pilska, student etnografii z Kędzierzyna-
-Koźla zbiera materiały do pracy na temat zwyczajów świątecznych tutejszych górali.
Skarbcem wiedzy stanie się dlań Hela Pawlusowa, ciągle żwawa prababcia, choć słabowidząca. Dużo wie i pamięta, a nie mniej ma też zapisane – w spadku po wuju dostała notatki na kartkach postrzępionych, lecz wciąż lśniąco białych.
Student dowie się zatem, co to połaźnica: niegdyś drzewko świąteczne wieszane pod stropem (nawet nie najładniejsze doczeka Trzech Króli). Będzie umiał rozpoznać jukacy żywieckich w maskach z kawałka baraniego runa i czapkach w formie stożka z kulistym pomponem. Zwyczaj przetrwał do dzisiaj – czasem już w sylwestra (częściej po północy) przy trzasku batów składają życzenia, by w nowym roku nie zabrakło szczęścia,
a w spiżarniach na co dzień pełno było jadła.
Góralskie zapusty to także sezon przebierańców – diabłów w kruczoczarnych, długich pelerynach, z różkami w kształcie zgrabnych półksiężyców (krwistoczerwonych, rzadziej rdzawozłotych). Najbardziej aktywni od tłustego czwartku – z krzykiem i hałasem odwiedzali domy, licząc na parę groszy i miniprzekąskę.
W śmigus-dyngus, zwany gdzieniegdzie śmigorzem, panny były nie tylko polewane wodą, ale i chłostane gałązką jałowca, by zmyć ślady zimowej chandry i apatii.
Cóż by dodać? Hela ma w zanadrzu więcej opowieści, niekoniecznie o świętach i dawnych zwyczajach. Wokół nie brak wszak legend, anegdot i gawęd – pół fantastycznych, pół realistycznych historyjek o bandach lokalnych zbójników, co hasali po zboczach sławnej góry Grojec. Mógłby to być temat na kolejną pracę?

PRZYDATNY LINK:

http://festiwal.ath.bielsko.pl/


2012-12-12
MDK W SIECI
KALENDARZ WYDARZEŃ MDK
O TYM SIĘ MÓWI

12. OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL ANIMACJI O!PLA TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS

Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz
13.04-27.04.2024

KWIETNIOWE "ABC FLORYSTYKI"

Dom Kultury w Komorowicach
02.04-30.04.2024

WYNIKI XXX KONKURSU MALARSTWA NIEPROFESJONALNEGO IM. I. BIEŃKA

Dom Kultury Włókniarzy
08.04-06.05.2024

ARTUR BROCKI "TRZY OBLICZA MISTYCYZMU"

Galeria Fotografii "B&B"
05.04-07.05.2024

WARSZTATY TWORZENIA GLUTKÓW GR ZAAWANSOWANA

Dom Kultury im. Jacka Lecha
08.04-10.05.2024

KONKURS MOJA RODZINA

Dom Kultury im. Jacka Lecha
08.03-15.05.2024

II MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL GOSPEL W BIELSKU-BIAŁEJ

Dom Kultury w Olszówce
13.05-19.05.2024

RECITAL "KOBIETA NA 1000%"

Dom Kultury im. Jacka Lecha
25.05-25.05.2024

10. EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU CHOREOGRAFICZNEGO STREFA TAŃCA

Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz
25.05-25.05.2024

XXVII MIĘDZYNARODOWY KONKURS PLASTYCZNY BOHÚŇOVA PALETA

Dom Kultury Włókniarzy
15.04-28.05.2024

WYDARZENIA GALERII FOTOGRAFII B&B
Galeria Fotografii "B&B"

Zmień wielkość czcionki

A+
A-

Zmień kontrast


Wyczyść czcionkę

Wyczyść ustawienia

Deklaracja dostępności
Kontakt