Wybierz poniżej swój dom kultury
HISTORIA
Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej jest wiodącą instytucją animującą życie kulturalne i artystyczne na Podbeskidziu, która łączy tradycyjne, wypróbowane od lat formy z zakresu edukacji twórczej i działalności popularyzatorskiej ze skutecznym dotarciem z nowoczesną ofertą do współczesnego odbiorcy. Jako samorządowa instytucja kultury, skupiająca wszystkie bielskie domy kultury, rozpoczął funkcjonowanie w styczniu 1996 roku.
Główna siedziba MDK znajduje się w samym centrum miasta przy ulicy 1-go Maja 12, w zabytkowym budynku założonego w 1957 roku Domu Kultury Włókniarzy. Popularny wśród bielszczan od pokoleń „Włókniarz” solidnie zapracował na swoją markę prowadząc ożywioną działalność w ramach Międzyzakładowego Domu Kultury, powstałego w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku na bazie prężnych wówczas, w dopiero co połączonym w jeden organizm miejski Bielsku-Białej, podmiotów przemysłu włókienniczego. Od początku dysponował dobrymi warunkami lokalowymi (m.in. piękną salą baletową oraz widowiskową) w nieruchomości przekazanej przez Zakłady Włókiennicze „Lenko”.
Obecnie w ramach struktur MDK skupionych jest 10 Domów Kultury, 1 Świetlica, Klub Nauczyciela i Galeria Fotografii B&B, w których działa ponad 400 grup stałych dla ponad 4 tysięcy uczestników, wśród nich: muzyczne, folklorystyczne, teatralne, plastyczne, taneczne, wokalne, wokalno-instrumentalne, kabaretowe, językowe, rękodzielnicze, hobbystyczne, baletowe, a ponadto tzw. dziecięce grupy artystyczne dla przedszkolaków i formy dedykowane środowisku seniorów.
W poszczególnych dzielnicowych domach kultury, zachowujących integralność, ale koordynowanych przez dyrekcję MDK organizowane są cyklicznie przeglądy i festiwale oraz konkursy o wymiarze ogólnokrajowym i międzynarodowym, m.in. Ogólnopolski Konkurs Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka, Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Bohunova Paleta”, Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich „O Serce Beskidów”, Beskidzkie Dyktando o Pióro Prezydenta Bielska-Białej, Festiwal Kabaretowy „Fermenty”, Bielski Konkurs Satyryczny WRZUĆ NA LUZ, Pocztówka z Bielska-Białej, warsztaty gospel oraz cieszący się międzynarodową renomą Foto Art Festiwal im. Andrzeja Baturo.
Każdego roku organizowanych jest ponad 1000 imprez, spotkań, koncertów, wystaw i innych wydarzeń kulturalnych, zarówno o charakterze lokalnym, jak i tych, które określić można mianem „okrętów flagowych” MDK – we wszystkich ogółem udział bierze prawie 100 000 widzów.
WIZJA
Wizja Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej to kreowanie i tworzenie wielokierunkowych działań i programów kulturalnych, artystycznych, edukacyjnych i społecznych, których zadaniem jest stworzenie w domu kultury "wyjątkowego miejsca" dla animatora kultury, społeczności lokalnej, grupy twórczej i wielopokoleniowego odbiorcy kultury. Pragniemy być otwartym miejscem wymiany myśli, słowa i poglądów. Jako instytucja publiczna za niezwykle ważną uznajemy współpracę z najbliższym otoczeniem, aktywizując lokalną społeczność uwzględniając ich potrzeby i oczekiwania.
MISJA
Misją Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej jest kształtowanie świadomego, aktywnego odbiorcy kultury oraz wyrabianie w nim wrażliwości na sztukę. Misja realizowana jest poprzez zaplanowane i jednocześnie bardzo różnorodne inicjatywy gwarantujące kulturę, sztukę i edukację kulturalną na wysokim poziomie.
Zadaniem instytucji jest troska o zaspokajanie potrzeb kulturalnych poprzez ich rozpoznawanie oraz inicjowanie, stymulowanie, organizowanie i wspieranie różnorodnych działań. Dom kultury jest miejscem do współpracy przy kreowaniu i organizacji wydarzeń, które rozwijają i wyzwalają potencjał artystyczny. Poprzez codzienną działalność edukacyjno-kulturalną ma budować nowe mosty w oparciu o dorobek, tożsamość, kulturę, infrastrukturę i dobrze wykształconą kadrę instruktorów i twórców kultury.
Nowoczesny dom kultury ma być miejscem edukacji kulturalnej, rozwoju talentów i kreatywności twórczej, inkubatorem pomysłów umożliwiających realizację ciekawych i cennych inicjatyw kulturalnych. Ma być miejscem „do którego zawsze można i warto wstąpić”. Ma być miejscem spotkań dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, jednym słowem – dla wszystkich. Dzięki wysokiej jakości realizowanym projektom w zakresie kultury, sztuki i edukacji będzie w przyszłości rozpoznawalną marką i bardzo przyjazną i nowoczesną instytucją kultury.
Celem jest nawiązanie długofalowej współpracy w środowisku lokalnm wśród instytucji publicznych, przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych oraz generowanie nowych projektów społecznych przy wzajemnym wykorzystaniu posiadanych zasobów, a także tworzenie wspólnych koncepcji na przyszłość.
Publikacja wydana z okazji 25-lecia Miejskiego Domu Kultury
Kliknij i przeczytajMDK W SIECI
KALENDARZ WYDARZEŃ MDK
O TYM SIĘ MÓWI
DO WSZYSTKICH SERC UŚPIONYCH
RODZINNA FLORYSTYKA - KOMPOZYCJA NA DZIEŃ BABCI I DZIADKA
PLANSZÓWKI W KUBISZÓWCE! GRAMY Z WOŚP!
KOLĘDOWA PRZYSTAŃ W LIPNIKU
HISTORIA CUDOWNEJ NOCY
KONCERT NOWOROCZNY
KOLĘDOWY KONCERT CHÓRU GOSPEL
ZAPISY NA JEDNODNIOWE WARSZTATY ARTYSTYCZNE
ZAPISY NA JEDNODNIOWE WARSZTATY ARTYSTYCZNE
JEDNODNIOWE WARSZTATY ARTYSTYCZNE - ZIMA