WYSTAWA POKONKURSOWA XXIV KONKURSU MALARSTWA NIEPROFESJONALNEGO IM. I. BIEŃKA

DOM KULTURY WŁÓKNIARZY

Wystawa pokonkursowa XXIV Konkursu Malarstwa Nieprofesjonalnego im. I. Bieńka

Dom Kultury Włókniarzy zaprasza na wystawę pokonkursową...

XXIV Konkurs Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka

czynna do 23.04.2018

w DK Włókniarzy przy ul. 1 Maja 12 w Bielsku-Białej.

Konkurs im. Ignacego Bieńka organizowany po raz XXIV przez Dom Kultury Włókniarzy w Bielsku Białej cieszy się rosnącym zainteresowaniem w środowiskach twórców nieprofesjonalnych w całej Polsce. Zainicjowany w 1995 roku osiągnął pozycję liczącego się forum prezentacji i konfrontacji twórczości nieprofesjonalnych środowisk plastycznych.

Do tegorocznej edycji zostały zgłoszone prace z wielu ośrodków sztuki, domów kultury, pracowni plastycznych Uniwersytetów Trzeciego Wieku, artystów niezrzeszonych oraz twórców ludowych. Pośród nadesłanych prac znalazły się pejzaże, martwe natury, kompozycje o tematyce fantastycznej i ludowej, obrazy w technice olejnej, akrylowej, pastelowej, akwarelowej, kolażu, w technice batiku a nawet intarsji. Jak co roku, obok uczestników już znanych organizatorom pojawiły się nowe nazwiska twórców wnoszących własne spojrzenie na rzeczywistość, prezentujących często prace o swoistej, niepowtarzalnej artykulacji plastycznej, których udział w wystawie pokonkursowej wpływa na jej charakter i stopniowe ewoluowanie samego konkursu. Większość tych obrazów to czytelne, realistyczne kompozycje, w których liczy się wierność prawidłom malarskiego rzemiosła, szukanie sposobu by nadać swoim wypowiedziom najbardziej trafny plastyczny wyraz. Egzystencjalna treść tych obrazów to hołd dla zmysłowej urody świata, manifestacja piękna kształtu i barwy. Wśród wybranych do wystawy znajdą się też obrazy z nieco odmiennym kodem autorskim zawierającym czasem bardzo intymne, osobiste wątki. Szczególne miejsce w prezentacji konkursowej zajmuje nieliczna grupa twórców ludowych, samorodnych artystów, którzy w sobie tylko właściwy sposób komunikują się ze światem poprzez sztukę, których malarstwo daje wyraz wolności wyobraźni, niesie w sobie naturalny entuzjazm i radość tworzenia.

Jury tegorocznego konkursu podsumowując kilkuetapowy przegląd i selekcję prac podjęło decyzję o kwalifikacji do wystawy 137 obrazów. W końcowym etapie zostały wytypowane obrazy do nagród i wyróżnień, kompozycje te odzwierciedlają zróżnicowany stylistycznie charakter całej wystawy pokonkursowej.

Elżbieta Kuraj

Komisja w składzie :

profesor Elżbieta Kuraj

dr hab. prof. ATH Ernest Zawada

dr hab. Krzysztof Dadak

spośród 390 prac nadesłanych przez 156 autorów, zakwalifikowała na wystawę 137 obrazów, spośród których wybrała nagrodzonych :

I nagroda

Dagmara Tupiec z Bielska-Białej

"Chata"

II nagroda

Tomasz Salwiczek z Piekar Śląskich

"Żabie Doły zimą"